CV HAZIRLAMA REHBERİ

CV Örneği (3)-1.jpg

Kariyer hedefinden kısaca bahsedebilirsin. Hakkında kısmıyla da birleştirerek, amaçlarını kendini tanıtarak yazabilirsin. Deneyim gerektirmeyen ya da az deneyim gerektiren pozisyonlar için bir kariyer hedefi yazman, çalışmak istediğin alanı tanımlamana yardımcı olacaktır.

Ters kronolojik olarak yazmalısın. Pozisyon adını ve şirket adını mutlaka eklemelisin. İşe başlayış ve işten ayrılma tarihlerini ay ve yıl dâhilinde yazmalısın. Görev ve sorumluluklarını kısaca anlatabilirsin.

Gönüllülük yaptığın kurumu ekleyebilirsin. Kurumdaki pozisyonunu, kurum ismini, gönüllülüğe başladığın ve ayrıldığın tarihleri eklemelisin. Üniversitende gittiğin toplulukları buraya ekleyebilirsin. Topluluk ismini ve pozisyonunu yine tarihlerle birlikte belirtebilirsin.

Mevcut olarak gittiğin veya mezun olduğun üniversiteni yazmalısın. Üniversite adını ve bölümünü mutlaka eklemelisin. Kaçıncı sınıf olduğunu da yazman daha kolay anlaşılmanı sağlar. Üniversiteye giriş tarihini veya tahmini mezuniyet tarihini ekleyebilirsin. Değişim programlarıyla başka bir okula gittiysen, bu bölüme ekleyebilirsin. Mezun olduğun liseni de isteğe bağlı olarak yazabilirsin.

Geçmişinde adlığın ödüllerini ve yaptığın projeleri kısaca ekleyebilirsin. Ödül aldığın veya projeyi tamamladığın kurumu ve tarihleri mutlaka eklemelisin. Ters kronolojik olarak yazmalısın.

Ana dilini yazmalısın. Varsa ikinci ve diğer dillerini de seviyeni belli edecek şekilde eklemelisin. A1, C2 gibi tabirleri kullanmak daha açıklayıcı olacaktır.

İsim ve soy isim mutlaka olmalı. Kalın punto ile yazabilirsin. Cinsiyet, medeni hal, ehliyet derecesi ve milliyet gibi bilgileri ise isteğe bağlı olarak ekleyebilirsin. Kendine ait ve aktif olarak kullandığın cep telefon numaranı ve profesyonel mail adresini eklemelisin. Her ikisini de doğru yazdığından emin ol. Mutlaka bunları kontrol et ve değiştirdiğinde CV’ni güncellemeyi unutma.

Hobilerini yazarken kitap okumak, müzik dinlemek gibi şeylerdense çaldığın bir müzik aleti, yaptığın bir spor gibi sana özgü hobilerinden bahsetmeye çalış.

İsteğe bağlı olarak bilgisayarda hâkim olduğun uygulamaları ve hangi seviyede olduğunu ekleyebilirsin.​​

Örnek CV şablonu:

CV'nizi oluşturabileceğiniz ücretsiz siteler:

cvlogin-logo.png
Canva-Logo.png

(CVlogin'e girdikten sonra ücretsiz şablonları seçmeyi unutmayın.)